okladka-materialu-euvax-b-czy-engerix

Euvax B czy engerix?

Euvax B i Engerix B to dwie różne szczepionki, które są skutecznymi substancjami w walce z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Obie zawiesiny dostępne są na polskim rynku i zapobiegają zakażeniom HBV. Wybór między nimi może zależeć od kilku czynników. Dowiedz się, którą szczepionkę przyjąć euvax b czy engerix, a także która jest przeznaczona dla noworodków.

Czym jest szczepionka Euvax B?

Szczepionka Euvax B jest przeznaczona do czynnego uodpornienia organizmu przeciw WZWB wywoływanemu przez wirusa HBV. Oto kilka faktów o Euvax B:

  • Euvax B jest jedną z popularnych szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
  • Szczepionka jest dostępna w różnych dawkach – dla dzieci i osób dorosłych.
  • Standardowy schemat szczepienia Euvax B obejmuje podanie 3 dawek zastrzyku podawanych w określonych odstępach czasu, a także ewentualnych dawek przypominających w celu utrzymania długotrwałej ochrony.
  • Szczepionka Euvax B jest szeroko stosowana i rekomendowana przez wiele służb zdrowia w Polsce i na świecie.
  • Istnieje możliwość przyjęcia schematu szczepionki w trybie przyspieszonym w 4 dawkach (0-1-2 + po 12 miesiącach od pierwszej dawki).

Czym jest szczepionka Engerix?

Engerix B to inna szczepionka pozwalająca na ochronę przed WZWB. Podobnie, jak Euvax B dostępna jest w różnych dawkach dla różnych grup wiekowych. Standardowy schemat obejmuje przyjęcie 3 dawek szczepienia. Możliwe jest również przyjęcie dawek przypominających i trybu przyspieszonego. Jest dostępna również w Polsce.

Engerix B czy Euvax dla noworodka?

Warto zaznaczyć, że obie szczepionki są skuteczne i bezpieczne, ale mogą różnić się nieco pod względem składu. Decyzja o wyborze szczepionki może zależeć od dostępności w danym regionie, zaleceń lokalnych służb zdrowia oraz indywidualnych preferencji lekarza i rodziców małego pacjenta.

Decyzja między Euvax B a Engerix B dla noworodka powinna być podjęta przez lekarza, który jest odpowiedzialny za opiekę zdrowotną dziecka. Obie te szczepionki są dostępne w Polsce i mogą być stosowane u niemowląt, aby zapewnić ochronę przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B). Najważniejsze jest to, że niemowlę otrzymuje szczepienie przeciwko WZW B, zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapewnić mu ochronę przed tą groźną chorobą wątroby.

Czy Euvax B i engerix można stosować zamiennie?

Na to pytanie można odpowiedzieć twierdząco. Szczepionki Euvax B i Engerix B stosowane są przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i są rekombinowane, co wskazuje na to, że można stosować je zamiennie. Jednak nie dotyczy to schematu przyspieszonego. Warto mieć również na uwadze, że niemowlęta nie są szczepione w trybie przyspieszonym. Właśnie dlatego można realizować u nich szczepienie, stosując obie zawiesiny zamiennie.

Engerix B dla noworodka czy Euvax B dla dzieci?

Szczepionkę Euvax B można stosować zarówno w przypadku noworodków i niemowląt, jak i dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Podawane szczepienia różnią się wyłącznie dawką:

  • Euvax B dla noworodka i niemowlęcia – podawany jest w dawce 10 µg HBsAg w 0,5 ml.
  • Euvax B dla dzieci do 15 roku życia – podawany jest w dawce 10 µg HBsAg w 0,5 ml.
  • Euvax B dla młodzieży od 16 roku życia – podawany jest w dawce 20 µg HBsAg w 1 ml.
  • Euvax B dla dorosłych – podawany jest w dawce 20 µg HBsAg w 1 ml.

Podobne wpisy