okladka-materialu-schemat-euvax-b

Euvax B – schemat szczepienia na WZW typu B

Euvax B jest nazwą jednej z dostępnych szczepionek zapobiegających wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Dowiedz się więcej na temat euvax b schemat szczepienia…

Euvax B jest nazwą jednej z dostępnych szczepionek zapobiegających wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Dowiedz się więcej na temat euvax b schemat szczepienia dla dorosłych i dzieci.

Kiedy zaszczepić się na WZW B?

Szczepienie przeciwko WZWB można rozpocząć w każdym wieku. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy zagrożeni zakażeniem się wirusem HBV i czy otrzymaliśmy pierwszą szczepionkę w okresie niemowlęcym. Poniżej przedstawimy poszczególne okresy życia, w których można zaszczepić się na WZW B:

  • noworodki i niemowlęta (szczepienie obowiązkowe w Polsce) – najlepszym momentem na rozpoczęcie szczepienia przeciw WZW B jest okres niemowlęcy. Pierwsza dawka szczepionki przeciwko WZW B jest zazwyczaj podawana jeszcze w szpitalu po urodzeniu, często w ciągu pierwszych dni lub tygodni życia noworodka.
  • dzieci i młodzież – dla dzieci, które nie zostały zaszczepione w okresie niemowlęcym, szczepienia przeciwko WZW B mogą być podawane w każdym wieku. Schemat szczepień to 3 dawki substancji, podawane w określonym odstępie czasu.
  • dorośli – którzy nie zostali zaszczepieni w dzieciństwie, również mogą i powinni się zaszczepić przeciwko WZW B. Wirus WZW B może zarażać osoby w każdym wieku, więc ochrona jest szczególnie istotna dla dorosłych. Harmonogram szczepień to 3 dawki szczepionki. Oczywiście biorąc pod uwagę indywidualną sytuację zdrowotną, mogą zostać zalecone dawki przypominające.

Pamiętaj, że szczepienia przeciwko WZW B są bezpieczne i skuteczne, a ochrona, którą zapewniają, jest kluczowa dla uniknięcia zakażenia się tym wirusem i jego ewentualnych powikłań. Jeśli nie jesteś pewien, czy zostałeś zaszczepiony przeciwko WZW B lub kiedy powinieneś się zaszczepić, skonsultuj się z lekarzem lub placówką medyczną. Możesz to również sprawdzić w swoim IKP (internetowe konto pacjenta).

Schemat szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby – Euvax B szczepionka

Podstawowy Euvax b schemat szczepienia składa się z 3 dawek – pierwsza dawka podawana jest w wybranym przez pacjenta terminie, druga dawka po 1 miesiącu od przyjęcia pierwszej dawki, a trzecia dawka podawana jest po 6 miesiącach od wykonania pierwszej dawki szczepionki Euvax B.

Ile razy szczepi się na WZW typu B?

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) obejmuje serię podstawowych dawek szczepionki, a następnie ewentualne dawki przypominające w celu utrzymania odporności. Osoby zdrowe przyjmują 3 dawki Euvax B tryb przyspieszony szczepionki (w takim przypadku nie ma potrzeby sprawdzania przeciwciał i przyjmowania dawek przypominających). Jednak w przypadku dzieci z niską masą urodzeniową odpowiednie jest zastosowanie 4-dawkowego schematu szczepienia (pierwsza dawka, druga dawka po 1 miesiącu, trzecia dawka po 2 miesiącach od pierwszej dawki, a czwarta dawka po 12 miesiącach od pierwszej).

Jeśli chodzi o osoby zakażone, podaje się im schemat 3 dawek szczepionki, a kolejnym krokiem jest monitorowanie stanu zdrowia i wykonywanie badań na występujące przeciwciała we krwi. W przypadku niskiego poziomu przeciwciał podawane są dawki przypominające.

Szczepienie w trybie przyspieszonym – Euvax B schemat szczepienia

Euvax B szczepionka tryb przyspieszony jest jak najbardziej możliwy. Polega on na tym, że pacjentowi np. przed zabiegiem podawana jest szczepionka w trybie przyspieszonym (0 – 1 miesiąc – 2 miesiąc + po 12 miesiącach od pierwszej dawki). Dowiedz się więcej o szczepieniu wzw b przed zabiegiem chirurgicznym.

Czy Euvax B dla dorosłych jest tym samym co Euvax B dla dzieci? Obie szczepionki podawane są domięśniowo, jednak różnią się pod względem dawki – euvax b dla dorosłych przyjmowany jest przez dzieci od 16 roku życia i osoby dorosłe w ilości 20 µg HBsAg w 1 ml. W przypadku noworodków, niemowląt i dzieci do ukończenia 15 roku życia podawana jest dawka 10 µg HBsAg w 0,5 ml.

Podobne wpisy