okladka-materialu-schemat-euvax-b

Euvax B – schemat szczepienia na WZW typu B

Euvax B jest nazwą jednej z dostępnych szczepionek zapobiegających wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Dowiedz się więcej na temat euvax b schemat szczepienia dla dorosłych i dzieci.

Kiedy zaszczepić się na WZW B?

Szczepienie przeciwko WZWB można rozpocząć w każdym wieku. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy zagrożeni zakażeniem się wirusem HBV i czy otrzymaliśmy pierwszą szczepionkę w okresie niemowlęcym. Poniżej przedstawimy poszczególne okresy życia, w których można zaszczepić się na WZW B:

  • noworodki i niemowlęta (szczepienie obowiązkowe w Polsce) – najlepszym momentem na rozpoczęcie szczepienia przeciw WZW B jest okres niemowlęcy. Pierwsza dawka szczepionki przeciwko WZW B jest zazwyczaj podawana jeszcze w szpitalu po urodzeniu, często w ciągu pierwszych dni lub tygodni życia noworodka.
  • dzieci i młodzież – dla dzieci, które nie zostały zaszczepione w okresie niemowlęcym, szczepienia przeciwko WZW B mogą być podawane w każdym wieku. Schemat szczepień to 3 dawki substancji, podawane w określonym odstępie czasu.
  • dorośli – którzy nie zostali zaszczepieni w dzieciństwie, również mogą i powinni się zaszczepić przeciwko WZW B. Wirus WZW B może zarażać osoby w każdym wieku, więc ochrona jest szczególnie istotna dla dorosłych. Harmonogram szczepień to 3 dawki szczepionki. Oczywiście biorąc pod uwagę indywidualną sytuację zdrowotną, mogą zostać zalecone dawki przypominające.

Pamiętaj, że szczepienia przeciwko WZW B są bezpieczne i skuteczne, a ochrona, którą zapewniają, jest kluczowa dla uniknięcia zakażenia się tym wirusem i jego ewentualnych powikłań. Jeśli nie jesteś pewien, czy zostałeś zaszczepiony przeciwko WZW B lub kiedy powinieneś się zaszczepić, skonsultuj się z lekarzem lub placówką medyczną. Możesz to również sprawdzić w swoim IKP (internetowe konto pacjenta).

Przeczytaj więcej o szczepieniach ochronnych dla dzieci na WZW B.

Schemat szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby – Euvax B szczepionka

Podstawowy Euvax b schemat szczepienia składa się z 3 dawek – pierwsza dawka podawana jest w wybranym przez pacjenta terminie, druga dawka po 1 miesiącu od przyjęcia pierwszej dawki, a trzecia dawka podawana jest po 6 miesiącach od wykonania pierwszej dawki szczepionki Euvax B. Przeczytaj, czy można wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Ile razy szczepi się na WZW typu B?

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) obejmuje serię podstawowych dawek szczepionki, a następnie ewentualne dawki przypominające w celu utrzymania odporności. Osoby zdrowe przyjmują 3 dawki Euvax B tryb przyspieszony szczepionki (w takim przypadku nie ma potrzeby sprawdzania przeciwciał i przyjmowania dawek przypominających). Jednak w przypadku dzieci z niską masą urodzeniową odpowiednie jest zastosowanie 4-dawkowego schematu szczepienia (pierwsza dawka, druga dawka po 1 miesiącu, trzecia dawka po 2 miesiącach od pierwszej dawki, a czwarta dawka po 12 miesiącach od pierwszej).

Jeśli chodzi o osoby zakażone, podaje się im schemat 3 dawek szczepionki, a kolejnym krokiem jest monitorowanie stanu zdrowia i wykonywanie badań na występujące przeciwciała we krwi. W przypadku niskiego poziomu przeciwciał podawane są dawki przypominające. Dlaczego warto przyjąć szczepionkę na WZW B?

Szczepienie w trybie przyspieszonym – Euvax B schemat szczepienia

Euvax B szczepionka tryb przyspieszony jest jak najbardziej możliwy. Polega on na tym, że pacjentowi np. przed zabiegiem podawana jest szczepionka w trybie przyspieszonym (0 – 1 miesiąc – 2 miesiąc + po 12 miesiącach od pierwszej dawki). Dowiedz się więcej o szczepieniu wzw b przed zabiegiem chirurgicznym.

Czy Euvax B dla dorosłych jest tym samym co Euvax B dla dzieci? Obie szczepionki podawane są domięśniowo, jednak różnią się pod względem dawki – euvax b dla dorosłych przyjmowany jest przez dzieci od 16 roku życia i osoby dorosłe w ilości 20 µg HBsAg w 1 ml. W przypadku noworodków, niemowląt i dzieci do ukończenia 15 roku życia podawana jest dawka 10 µg HBsAg w 0,5 ml.

Podobne wpisy