okladka-materialu-hbv-dna-ilosciowo-badanie

HBV DNA ilościowo badanie

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest w dalszym ciągu szeroko rozpowszechnianą chorobą i stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Nie zmienił tego nawet fakt dostępności skutecznej szczepionki przeciwko temu wirusowi. Być może problem tkwi w braku świadomości sytuacjami zakażenia. Jednak coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie szczepionki zapobiegającej zarażeniu się. Zatem, czym jest zagadnienie HBV dna ilościowo badanie? Wyjaśniamy to poniżej.

HBV DNA co to jest?

HBV DNA to skrót od „Hepatitis B Virus DNA”, co w języku polskim oznacza „DNA wirusa zapalenia wątroby typu B“. Jest to materiał genetyczny wirusa zapalenia wątroby typu B. Kiedy i w jakim celu wykonać to badanie? Wykonanie badania ilościowego DNA wirusa HBV we krwi (powodującego WZW typu B) rekomendowane jest jeszcze przed rozpoczęciem leczenia osoby zakażonej. Badanie wskazane jest również w przypadku monitorowania skuteczności terapii.

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) przenika do komórek wątroby, gdzie wykorzystuje ich mechanizmy replikacji do produkcji swojego DNA (HBV DNA). Następnie ten materiał genetyczny może być użyty do produkcji nowych cząstek wirusa. Badanie ilościowe HBV DNA jest kluczowym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym określić aktywność replikacji wirusa w organizmie pacjenta. Wynik badania pozwala ocenić ilość wirusowego DNA obecnego we krwi, co jest istotne przy monitorowaniu stanu pacjenta, wykrywaniu aktywnej infekcji, planowaniu leczenia oraz ocenie skuteczności terapii antywirusowej.

Zakażenie wirusem HBV można stwierdzić poprzez wykonanie badania:

HBV DNA ilościowo norma

Kiedy wynik badania ilościowego HBV DNA wynosi od 21 do 1 000 000 000 IU/ml (czyli >20 IU) określa on aktywność infekcji.

Natomiast wynik wirusa przekraczający 1 000 000 000 IU/ml (czyli > 1 000 000 000 IU) wskazuje na bardzo wysoką aktywność replikacji wirusa w organizmie i może sugerować aktywne zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B. Oznacza to, że organizm pacjenta jest mocno zainfekowany, a wirus szybko rozmnaża się i rozprzestrzenia.

Wartości ilościowe HBV DNA są bardzo ważne w ocenie aktywności infekcji, monitorowaniu leczenia antywirusowego i określeniu ryzyka powikłań. Wysoce zakaźne wartości HBV DNA mogą zwiększać ryzyko rozwoju powikłań wątrobowych, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i inne problemy zdrowotne.

Warto pamiętać, że interpretacji wyników zawsze powinno się dokonywać przez lekarza specjalizującego się w chorobach wątroby lub zakażeniach wirusowych. Specjalista jest w stanie uwzględnić cały obraz kliniczny pacjenta i podjąć odpowiednie kroki w przypadku wykrycia aktywnego zakażenia HBV.

HBV met PCR ilościowo – czym jest?

HBV met pcr ilościowo to najczęstsze określenie badania, które wykonuje się w celu wykrycia liczby kopii DNA wirusa WZW typu B we krwi pacjenta (w każdym mililitrze). Badanie to jest wykonywane techniką Real Time PCR. Warto podkreślić, że Real Time PCR jest w tej chwili najlepszym narzędziem do monitorowania postępów terapii wirusowego zapalenia wątroby typu B. Sposobem przeprowadzania badania HBV jest reakcja łańcuchowa polimerazy – PCR.

Przygotowanie do badania HBV met pcr ilościowo:

 • materiałem do badania jest krew żylna,
 • nie ma konieczności, aby pacjent przychodzi na badanie na czczo,
 • wskazane jest picie płynów,
 • zalecane jest wykonanie badania rano,
 • średnia cena badania wynosi około 350 zł,
 • czas oczekiwania na wyniki badania wynosi do 30 dni roboczych,
 • zgodnie z zaleceniami pierwsze oznaczenie HBV DNA powinno zostać wykonane po 12 tygodniach leczenia, a następne co 24 tygodnie.

HBV DNA poziom wiremii

Określenie wiremii wirusa HBV (czyli HBV dna poziom wiremii) to badanie ilościowe, które pozwala na wskazanie ilości materiału genetycznego DNA wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV) w 1 ml osocza lub surowicy.

Międzynarodową jednostką wiremii DNA jest IU/ml.

HBV DNA interpretacja wyników

Interpretacja wyników badania ilościowego HBV DNA jest kluczowa dla oceny aktywności infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Wynik badania HBV wyrażony jest zazwyczaj w jednostkach miary na mililitr (IU/ml) i wskazuje ilość wirusowego materiału genetycznego (DNA wirusa) obecnego we krwi pacjenta.

HBV DNA interpretacja wyników może być różna w zależności od wartości uzyskanych w badaniu:

 • jeśli wynik DNA WZW B jest określany jako „niewykrywalny”, możemy mieć pewność, że wirusowe DNA w surowicy nie zostało wykryte,
 • jeśli HBV DNA wskazuje wynik stężenia na poziomie (< 20 IU/ml lub poniżej granicy wykrywalności badania), oznacza to, że ilość wirusa we krwi jest bardzo niska lub nieobecna. To może wskazywać na remisję infekcji lub skuteczne leczenie antywirusowe, które obniżyło ilość wirusa do nieprzewidywalnego poziomu. W takim przypadku należy zazwyczaj powtórzyć badania HBV po 1-2 miesiącach,
 • jeśli HBV DNA jest obecne w wyniku na poziomie (> 20-1 000 000 000 IU/ml), określa on aktywność infekcji,
 • jeśli wynik wynosi (> 1 000 000 000 IU/ml), wtedy infekcja jest wysoce aktywna i wirus namnaża się w organizmie pacjenta. Aktywna replikacja wirusa może wiązać się z wysokim ryzykiem powikłań wątrobowych, takich jak marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy.

Jeśli wiesz już, czym jest HBV DNA ilościowo badanie, ale chcesz dowiedzieć się więcej o WZWB – sprawdź najczęściej zadawane pytania.

Podobne wpisy