okladka-materialu-miejsca-w-ktorych-moze-dojsc-do-zakazenia-wirusowym-zapaleniem-watroby-wzwb

Miejsca, w których może dojść do zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby może być przenoszone w różnych miejscach i sytuacjach. W niektórych z nich osoba zakażona nie jest nawet świadoma swojej choroby, a wszystko przez brak występujących objawów, które wskazywałyby na zakażenie wirusem. W poniższym artykule opisujemy miejsca, w których może dojść do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby.

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZWB) to choroba wirusowa, która wpływa na wątrobę i jest spowodowana przez wirus HBV, który jest jednym z najgroźniejszych wirusów zapalenia wątroby i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W kolejnym akapicie wymieniamy miejsca, w których może dojść do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Gdzie można zarazić się wzwb?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (wywoływane przez wirus HBV) jest przenoszone poprzez kontakt z zakażoną krwią, nasieniem, śliną i innymi płynami ustrojowymi osoby zakażonej. Istnieją różne sytuacje i miejsca, w których może dojść do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby WZWB. Poniżej wymienione zostały potencjalne miejsca i sytuacje, w których istnieje szansa na zarażenie się wirusem HBV.

Podczas zabiegów chirurgicznych

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZWB) podczas zabiegu chirurgicznego jest stosunkowo rzadkie, ale nadal stanowi potencjalnie zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Dzieje się tak, jeśli narzędzia chirurgiczne lub sprzęt medyczny nie zostaną należycie zdezynfekowane, wtedy istnieje ryzyko, że mogą przenosić wirusa HBV z jednego pacjenta na drugiego.

Właśnie dlatego osoby pracujące przy operacjach, takie jak chirurdzy, pielęgniarki i personel medyczny, muszą przestrzegać surowych standardów higieny, w tym noszenia jednorazowych rękawiczek i innych środków ochrony, aby unikać kontaktu z krwią i płynami ustrojowymi pacjenta.

Zabiegów stomatologicznych

W placówkach stomatologicznych przestrzega się ścisłych protokołów higieny i bezpieczeństwa, jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy pacjentem siedzącym na fotelu stomatologicznym nie była poprzednio osoba zakażona WZWB, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

W trakcie zabiegu stomatologicznego, takiego jak borowanie zęba lub wyrywanie, może dojść do drobnych urazów błony śluzowej jamy ustnej lub dziąseł. Jeśli osoba zakażona HBV miała kontakt z krwią lub śliną pacjenta i doszło do kontaktu z uszkodzoną błoną śluzową, istnieje ryzyko zakażenia. Nieprzestrzeganie odpowiednich standardów higieny i sanitarnych w placówce stomatologicznej może zwiększyć ryzyko zakażenia. Przykłady obejmują niewłaściwe sterylizowanie narzędzi chirurgicznych lub nieodpowiednią higienę rąk przez personel medyczny.

Badań (np. bronchoskopii)

Ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV) w trakcie bronchoskopii jest niskie, ale nie jest zupełnie wykluczone, ponieważ wirus HBV może być obecny w różnych płynach ustrojowych, w tym w ślinie. W trakcie bronchoskopii może wystąpić ryzyko przeniesienia HBV, jeśli nie zostaną przestrzegane odpowiednie środki ostrożności np. stosowanie jednorazowych narzędzi i akcesoriów, noszenie jednorazowych rękawiczek, używanie barier ochronnych takich jak maski, a także higiena rąk.

Zastrzyków

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV) podczas zastrzyku jest możliwe, jeśli osoba wykonująca zastrzyk nie przestrzega procedur bezpieczeństwa np. jeśli igła, która była wcześniej używana do iniekcji przez osobę zakażoną HBV, zostanie użyta ponownie u innej osoby bez należytej dezynfekcji i sterylizacji. Wtedy wirus HBV może być przenoszony z jednej osoby na drugą. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby stosować jednorazowe strzykawki.

Pobierania krwi bez zmiany rękawiczek przez pielęgniarkę

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV) w przypadku pobierania krwi bez zmiany rękawiczek przez personel medyczny może wystąpić, jeśli np. pielęgniarka miała kontakt z krwią osoby zakażonej HBV i nie przestrzegała odpowiednich środków ostrożności oraz standardów higieny. W efekcie zakażona krew może doprowadzić do zachorowania personelu lub kolejnych pacjentów ośrodka.

Dializ

Zakażenie WZWB jest możliwe, jeśli podczas zabiegu nie zostaną przestrzegane odpowiednie środki bezpieczeństwa, a standardy higieny placówek zostaną naruszone. W czasie dializ pacjenci z niewydolnością nerek oczyszczają krew z toksyn i nadmiaru płynów, istnieje wtedy ryzyko kontaktu z krwią pacjentów, co stwarza ryzyko zakażenia HBV. Jeśli narzędzia dializacyjne, takie jak linie dializacyjne, igły czy dreny, nie są odpowiednio sterylizowane i nie są używane jednorazowo lub w sposób zabezpieczający przed kontaktami z krwią, mogą stanowić ryzyko zakażenia.

W trakcie dializy konieczne jest wprowadzenie igieł lub drenów do żył pacjenta, aby umożliwić przepływ krwi przez maszynę dializacyjną. Jeśli nie zostaną przestrzegane surowe standardy aseptyki i dezynfekcji, mogą wystąpić ryzyko krwawienia i kontaktu z krwią pacjenta. Personel medyczny może mieć bezpośredni kontakt z pacjentem i jego ciałem, w tym z krwią. Jeśli nie zostaną przestrzegane odpowiednie standardy higieny, może wystąpić ryzyko kontaktu z zakażoną krwią.

Zabiegów kosmetycznych

Zakażenie się wirusem zapalenia wątroby jest możliwe w niesterylnych salonach kosmetycznych. Jednak jest stosunkowo rzadkie, o ile osoby wykonujące zabiegi kosmetyczne dbają o standardy higieny i bezpieczeństwa swoich klientek i klientów. Do zakażenia może dojść, jeśli podczas zabiegów manicure i pedicure, narzędzia takie jak pilniki, nożyczki, cążki i dłutka nie zostaną odpowiednio zdezynfekowane pomiędzy różnymi klientami. Jeśli narzędzia te miały kontakt z krwią osoby zakażonej HBV, wirus może zostać przeniesiony na klientów. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z jednorazowych akcesoriów do paznokci i skórek.

Do zakażenia WZWB może dojść również podczas zabiegów makijażu permanentnego i zastosowania igły do wprowadzania barwnika pod skórę. Jeśli nie są one jednorazowe lub nie są odpowiednio zdezynfekowane, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa HBV.

Przekłuwania uszu lub piercingu ciała

Przy przekłuwaniu uszu, piercingu ciała lub innych zabiegach związanych z wprowadzaniem biżuterii w tkankę skórną, istnieje potencjalne ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (wirusem HBV). Oczywiście, jeśli nie zostaną zachowane środki bezpieczeństwa. Przekłucia i piercingi mogą prowadzić do krwawienia i kontaktu z krwią. Jeśli narzędzia lub biżuteria nie są odpowiednio zdezynfekowane i zsterylizowane przed użyciem, istnieje ryzyko, że krew osoby zakażonej HBV może przenieść wirusa na narzędzia lub biżuterię.

W niektórych przypadkach narzędzia do przekłuwania lub piercingu ciała mogą być używane na wielu klientach bez właściwej dezynfekcji i sterylizacji pomiędzy nimi. Jeśli narzędzia te miały kontakt z krwią osoby zakażonej HBV, wirus może zostać przeniesiony na kolejnego klienta. Ponadto osoba przeprowadzająca przekłucia lub piercingi powinna przestrzegać standardów higieny, w tym myć ręce i nosić rękawiczki ochronne, aby uniknąć kontaktu z krwią i innymi płynami ustrojowymi klientów.

Używania tych samych przyborów kosmetycznych przez członków rodziny

Jeśli jedna z osób w rodzinie jest zakażona wirusem HBV, a używa ona tych samych przyborów kosmetycznych np. grzebienia do włosów, golarki, szczoteczki do zębów, cążek, pęsety, a nawet pędzla do makijażu, może teoretycznie narazić innych członków rodziny na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B.

Wizyty u fryzjera (zranienie maszynką, brzytwą, żyletką, nożyczkami)

Pomimo niskiego ryzyka, warto pamiętać, że przestrzeganie surowych standardów higieny w salonie fryzjerskim jest kluczowe, aby minimalizować ryzyko zakażenia HBV oraz innych potencjalnych zagrożeń zdrowotnych. Osoby, które są zakażone WZWB lub pracują w branży fryzjerskiej, mogą również rozważyć szczepienie przeciwko HBV w celu ochrony przed zakażeniem.

Akupunktury

Akupunktura to procedura, w której cienkie igły są wprowadzane w określone punkty na ciele pacjenta w celu łagodzenia różnych dolegliwości, jednak ich niewłaściwe zdezynfekowanie może doprowadzić do zakażenia klienta wirusem HBV. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia HBV, zaleca się stosowanie jednorazowych igieł i narzędzi akupunkturowych. Jeśli igły są wielokrotnego użytku, powinny być starannie dezynfekowane i sterylizowane.

Robienia tatuaży

Procedura wykonywania tatuażu polega na wprowadzeniu barwnika pod skórę za pomocą igły, co oznacza, że igła ma kontakt z krwią i tkankami pacjenta. Robienie tatuażu może prowadzić do potencjalnego ryzyka zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B. Może się tak wydarzyć w przypadku nieprzestrzegania odpowiednich środków ostrożności i higieny miejsca pracy.

Jak ochronić się przed zarażeniem?

Aby ochronić się przed zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV), możesz podjąć szereg środków ostrożności i rozważyć szczepienie przeciwko WZWB. Poniżej przedstawionych jest kilka sposobów, jakie możesz wziąć pod uwagę:

  • Szczepienie na WZWB jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zakażeniem wirusem HBV. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, a jej podanie polega na serii trzech dawek. Jest ono zalecane dla każdej dorosłej osoby, a w przypadku noworodków jest obowiązkowe.
  • Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia HBV, unikaj ryzykownych zachowań, takich jak narażenie na kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi innych osób. Obejmuje to unikanie współdzielenia igieł, strzykawek, przyborów do higieny osobistej czy narzędzi medycznych.
  • Jeśli jesteś aktywny seksualnie i masz wielu partnerów, stosowanie prezerwatyw podczas stosunków płciowych może pomóc w ochronie przed HBV, który jest przenoszony także drogą płciową.
  • Jeśli poddajesz się zabiegom medycznym, takim jak akupunktura czy tatuaż, upewnij się, że narzędzia używane są jednorazowe lub odpowiednio dezynfekowane i sterylizowane.
  • Stosowanie standardów higieny, takich jak mycie rąk, dezynfekcja powierzchni i narzędzi oraz korzystanie z rękawiczek ochronnych w odpowiednich sytuacjach pomaga zminimalizować ryzyko zakażenia HBV.
  • Osoby narażone na ryzyko zakażenia HBV, na przykład pracownicy służby zdrowia, powinny regularnie poddawać się badaniom i testom w celu wczesnego wykrycia wirusa i ewentualnego leczenia.

Pamiętaj, że wirusowe zapalenie wątroby jest chorobą zakaźną, ale można skutecznie ją zapobiegać i kontrolować poprzez przestrzeganie odpowiednich środków ostrożności i stosowanie szczepienia przeciwko HBV. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące zakażenia WZWB, skonsultuj się z lekarzem, który może dostosować środki ochrony do Twojej sytuacji i potrzeb.

Poznałeś już miejsca, w których może dojść do zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby, teraz czas na profilaktykę i ostrożność.

Podobne wpisy