Nieleczone wzw b
Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do potencjalnych skutków nieleczenia WZWB zalicza się przewlekłe zapalenie wątroby, raka wątrobowokomórkowego czy transmisje wirusa na inne osoby. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, do jakich poważnych konsekwencji może prowadzić nieleczone WZW B.
Spis treśći
Czy zapalenie wątroby samo przejdzie?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B ma najczęściej charakter ostry i w takiej postaci występuje u osób zakażonych, jednak nieleczone może doprowadzić do stanu przewlekłego. Kiedy możliwość zakażenia wirusem HBV zostanie zbagatelizowana, a wirus przez lata pozostanie nieleczony i będzie rozwijał się bezobjawowo, może to doprowadzić do marskości wątroby, a w efekcie nawet do śmierci.
Zwykle około 90% przypadków zakażenia WZW B udaje się wyleczyć, jednak konieczna jest do tego co najmniej kilkumiesięczna terapia obejmująca zastosowanie między innymi leczenia farmakologicznego.
Warto zauważyć, że wirusowe zapalenie wątroby typu B nie zawsze przebiega tak samo, a wszystko zależy od organizmu osoby zakażonej. W najlepszym wypadku silny organizm poradzi sobie sam i zwalczy chorobę, a jedynym czynnikiem wskazującym na zakażenie pozostanie obecność przeciwciał anty HBc we krwi już do końca życia.
Ważne jest, aby zdiagnozować WZW B jak najszybciej i podjąć odpowiednie leczenie. Leczenie przewlekłego WZWB obejmuje zazwyczaj leki przeciwwirusowe, które pomagają kontrolować replikację wirusa i zmniejszyć ryzyko długotrwałych powikłań. Regularne monitorowanie stanu zdrowia wątroby i konsultacje z lekarzem specjalistą są również ważne w przypadku osób z przewlekłym wirusowym zakażeniem wątroby typu B.
Czym grozi przewlekłe zapalenie wątroby?
Przewlekłe zapalenie wątroby jest stanem wywołanym nieleczonym zapaleniem ostrym, który trwa od momentu zakażenia się do 6 miesiąca choroby. Objawy pojawiają się wolniej, jednak zdarza się, że są dość uporczywe dla pacjenta – do najczęstszych należą wymioty, bóle brzucha, świąd skóry oraz ciągłe uczucie zmęczenia. Niewykrycie takiej postaci na czas skutkuje przekształceniem się choroby w zapalenie przewlekłe. Przybranie takiej postaci staje się groźne dla organizmu człowieka, a w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Według danych od 2% do 10% zakażeń ostrych przekształca się w zapalenie przewlekłe. Wszystko za sprawą utrzymania się w organizmie stanu ostrego dłużej niż 6 miesięcy. Przewlekłe zapalenie wątroby może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i skutkować:
- marskością wątroby – nieodwracalnym stanem powodującym utratę funkcji wątroby. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak obrzęk brzucha, żylaki przełyku, uszkodzenia mózgu związanego z wątrobą oraz niewydolność wątroby.
- niewydolnością wątroby – w zaawansowanych stadiach marskości wątroby narząd może przestać prawidłowo funkcjonować. To prowadzi do niewydolności wątroby, stanu, w którym wątroba nie może spełniać swoich podstawowych funkcji. Niewydolność wątroby jest stanem życia zagrażającym i może wymagać przeszczepienia wątroby.
- rakiem wątrobowokomórkowym – przewlekłe PZW (przewlekłe zapalenie wątroby) zwiększa ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego (hepatocelularnego). Rak wątrobowokomórkowy jest poważnym nowotworem z wysoką śmiertelnością.
Ważne jest, aby wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie przewlekłego zapalenia wątroby, a w tym kontrola podstawowej przyczyny, odgrywały kluczową rolę w zapobieganiu postępu choroby i minimalizowaniu ryzyka powikłań. Regularne monitorowanie stanu zdrowia wątroby, stosowanie zaleceń lekarza oraz prowadzenie zdrowego stylu życia z pewnością przyczynią się do polepszenia wyników pacjenta.
Jakie są objawy przewlekłego zapalenia wątroby?
Objawy przewlekłego zapalenia wątroby mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Niektórzy ludzie z przewlekłym zapaleniem wątroby mogą nie doświadczać żadnych widocznych objawów przez długi czas.
Najczęściej osoba, która choruje na przewlekłe zapalenie wątroby typu B, nie prezentuje żadnych objawów klinicznych, co utrudnia rozpoznanie takiego zakażenia. Pierwsze objawy, jakie jesteśmy w stanie zauważyć, związane są z rozwiniętą już marskością wątroby lub z pozawątrobowymi manifestacjami klinicznymi (takimi jak zapalenie naczyń krwionośnych, kłębuszkowe zapalenie nerek, czy plamice skórne).