Szczepienie WZW B przed zabiegiem?

W polskim prawie nie ma informacji o konieczności wykonywania obowiązkowych szczepień przeciwko WZW typu B przed zabiegami operacyjnymi. Jednak istnieją sytuacje, w których wskazane jest podanie szczepienia osobom oczekującym na zabieg chirurgiczny. Za sprawą przyjęcia szczepionki możemy całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Sprawdź, kiedy należy się zaszczepić i kto powinien rozważyć tę możliwość.

Szczepienie WZW b przed zabiegiem

informacje-o-szczepieniu-na-wzwb-przed-zabiegiem

Wiele osób oczekujących na zabiegi chirurgiczne nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa zakażenia się wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B. Pozajelitowe emitowanie zakażenia ułatwia wniknięcie HBV do organizmu człowieka podczas odbywającej się procedury medycznej. Spory procent pacjentów nie jest świadomych obecności wirusa we krwi, ponieważ nie zostali w żaden sposób zdiagnozowani, a bywa, że niektórzy z nich celowo zatajają taką informację w trakcie rozmów z lekarzami – tym samym narażając inne osoby na zagrożenie zakażeniem. 

Do czynników ryzyka zakażenia WZWB należą rodzaj i rozległość zabiegu operacyjnego. Zależności te przyczyniają się do zachorowania wszystkich osób biorących udział w zabiegu chirurgicznym (zarówno pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia) pod warunkiem, że dojdzie do naruszenia ciągłości tkanek.

Chcesz dowiedzieć się więcej o WZWB?

Szczepionka na żółtaczkę przed operacją?

Polskie prawo nie przewiduje obowiązku wykonania szczepionki na żółtaczkę przed operacją, jednak wymaga przyjęcia szczepienia przeciwtężcowego. Pamiętajmy, że obie substancje chronią pacjenta przed bardzo poważnymi schorzeniami, które mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci. Dlatego warto rozważyć dobrowolne przyjęcie szczepionki na żółtaczkę przed operacją, która zapewni ochronę przed zakażeniem wirusem HBV i zagwarantuje bezpieczeństwo przebiegu operacji chirurgicznej. Szczepionka WZW B na żółtaczkę przed operacją wykonywana jest w punktach szczepień przy placówkach medycznych.

Szczepienie WZW b przed zabiegiem tryb przyspieszony 

Niektóre zabiegi chirurgiczne muszą zostać wykonane w szybszym czasie, aby zapewnić ochronę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, można uzyskać kwalifikację do przyjęcia szczepienia WZW B przed zabiegiem w trybie przyspieszony. Oznacza to, że pacjent otrzymuje 4 dawki szczepionki – 0, 7, 21 dni + 12 miesiącu (pierwszą dawkę w momencie pierwszej wizyty, drugą dawkę po 7 dniach, trzecią dawkę szczepionki po 21 dniach od momentu otrzymania pierwszej dawki, a czwarta dawka podawana jest po 12 miesiącach). Szczepienie przyspieszone pozwala na wykonanie zabiegu operacyjnego nie wcześniej niż 7 dni od podania 3 dawki szczepionki, czyli po 28 dniach od zażycia pierwszej dawki.

Na rynku komercyjnym dostępne jest również szczepienie przyspieszone w schemacie – 0, 1, 2 miesiąca + po 12 miesiącach od pierwszej dawki. Taki schemat oferuje Euvax B.

Operacja bez szczepienia na żółtaczkę?

Oczywiście operacja bez szczepienia na żółtaczkę jest możliwa, ponieważ szczepionka przeciwko WZW B nie jest wymagana przed zabiegiem ani przed poważniejszą operacją chirurgiczną. Jednak wielu pacjentów, kieruje się zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony” i decyduje się na dobrowolne przyjęcie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B przed przystąpieniem do operacji

Lekarze apelują, aby nad zaszczepieniem zastanowiły się wszystkie osoby, które nie były wcześniej szczepione przeciwko WZWB oraz te, które nigdy nie zaraziły się wirusem HBV. Ponadto zaleca się, aby niezaszczepieni pacjenci, którzy oczekują na zaplanowane zabiegi chirurgiczne, otrzymali szczepienie na żółtaczkę ze względów bezpieczeństwa. Nie możemy mieć 100% pewności, że wirus HBV nie przedostanie się do naszej krwi w czasie operacji. 

Podczas zabiegu ingerencja w tkankę skórną jest nieunikniona, a wirus jest w stanie przetrwać w pomieszczeniach i przedmiotach, które zostały zabrudzone krwią i płynami ustrojowymi osób zakażonych. Bez wątpienia sala operacyjna będzie sterylna, narzędzia chirurgiczne zdezynfekowane, a personel medyczny dokona wszelkich starań w kierunku utrzymania jak najlepszych warunków humanitarnych, jednak szczepienie WZW b jest przysłowiową kropką nad i w przypadku bezpieczeństwa naszego zdrowia.

Ile kosztuje szczepionka na żółtaczkę przed operacją?

Szczepienie przeciwko WZW B przed operacją nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent, który zdecyduje się przyjąć szczepionkę i ma zaplanowaną datę zabiegu, musi pokryć koszt szczepienia ze swoich prywatnych środków. Cena 3 dawkowego szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B wynosi od około 150-200 zł (1 dawka szczepionki to koszt około 50 zł).

Aby zaszczepić się na WZWB, niewymagane jest otrzymanie skierowania, jednak kwalifikacja do zaszczepienia musi zostać wykonana przez lekarza chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej.

Ile dawek szczepionki na wirusowe zapalenie B trzeba przyjąć przed zabiegiem?

ile-dawek-szczepionki-na-wzwb-powinno-sie-przyjac-przed-zabiegiem

Aby przyjmowana przez nas szczepionka zagwarantowała nam pełne bezpieczeństwo, musi zostać podana domięśniowo w 3 dawkach. Pierwsza dawka w dniu umówienia wizyty w punkcie, druga dawka po miesiącu, a trzecia po 6 miesiącach od przyjęcia pierwszej dawki. Ten sam schemat dotyczy zarówno noworodków, niemowląt, jak i dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. 

Istnieje również możliwość przyjęcia przyspieszonego trybu szczepienia przeciwko WZWB (o czym wspominaliśmy w akapitach powyżej), jednak podawany jest on w schemacie 0-7-21 dni + po 12 miesiącach lub 0-1-2 miesiąc + po 12 miesiącach. Stosuje się go zazwyczaj przed zabiegami operacyjnymi z bliskim terminem oraz w przypadku szybkiego wykrycia zakażenia wirusem HBV.

Jakie szczepienie na żółtaczkę przed operacją?

Każdy pacjent z wyznaczonym terminem operacji chirurgicznej, w której dochodzi do ingerencji tkanki skórnej, powinien zaszczepić się przeciwko WZW typu B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Punkty szczepień i placówki medyczne oferują różne szczepionki zapobiegające zakażeniu żółtaczką w czasie operacji, do jednej z nich należy Euvax B, która jest dostępna na terenie Polski.

Jak sprawdzić przed zabiegiem, czy było się szczepionym na WZWB?

Wszystkie dane dotyczące przyjętych szczepień można sprawdzić po zalogowaniu się na IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Każda przychodnia na terenie Polski jest zobowiązana do odnotowania szczepień odbywających się w ich punktach. Ogólnopolski system i proces przechowywania informacji zdrowotnych jest niesamowicie pomocny w przypadku planowania zabiegów medycznych.

Dlaczego warto zaszczepić się przed zabiegiem?

Postępy przeprowadzanych badań nad WZWB oraz znaczny rozwój medycyny pozwalają zmniejszać ilość zakażeń wirusem HBV, jednak profilaktyka pacjenta nadal stanowi najważniejszy aspekt ochrony zdrowia. 

W przypadku braku szczepienia liczba zachorowań jest nadal znaczna, ponieważ nie ma możliwości na całkowite wyeliminowanie przypadkowych zakażeń HBV. Szczepienie przeciwko WZW B zapewnia praktycznie 100% brak ryzyka zachorowania i jest integralną składową kompleksowego postępowania w zapobieganiu wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Na zakażenie WZWB narażone są szczególnie osoby o obniżonej odporności układu immunologicznego. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed potencjalnymi powikłaniami oraz zapewnieniem powodzenia zabiegu operacyjnego jest szczepionka przeciwko WZWB.

Podobne wpisy