okladka-materialu-wirusowe-zapalenie-watroby-objawy-na-skorze

Wirusowe zapalenie wątroby objawy na skórze

Przy wirusowym zapaleniu wątroby objawy na skórze występują w zapaleniu, podczas uszkodzenia bądź w wyniku marskości wątroby. Najbardziej typowym objawem skórnym WZWB jest zażółcenie skóry, jednak zewnętrznych oznak jest więcej. Poniżej opisujemy, jakie są objawy na skórze spowodowane wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby objawy na skórze – przyczyny

W pierwszym momencie pojawiające się na twarzy i ciele objawy skórne nie są kojarzone z wirusowym zapaleniem wątroby. Wszystko za sprawą ich różnych rodzajów. Bardzo często zewnętrznymi oznakami problemów z kondycją wątroby są wysypka lub tak zwane pajączki. Najłatwiejszymi do dostrzeżenia są wątrobowe objawy skórne pojawiające się na twarzy, jednak warto mieć na uwadze, że mogą występować również na innych częściach ciała.

Przyczyną zażółcenia skóry jest uszkodzenie wątroby, wskutek czego dochodzi do uwalniania bilirubiny (barwnika żółci) do krwi, która z kolei osadza się w tkance skóry, wywołując jej charakterystyczny żółty odcień. Kolor pojawia się również na białkach oczu osoby zakażonej.

W przypadku trwałego uszkodzenia wątroby (czyli jej marskości) możemy dostrzec innego rodzaju objawy skórne. W efekcie powstania nadciśnienia w żyle wrotnej powstają zmiany naczyniowe nazywane pajączkami wątrobowymi. Z kolei nadmierne odkładanie się barwników żółciowych doprowadza do pojawienia się przeczosów i krwawienia. Powikłaniami chorób wątroby może być również skaza płytkowa, która doprowadza do krwawych podbiegnięć, pojawiania się czerwonych kropek na ciele, a także charakterystycznych sińców wątrobowych.

W ciałach pacjentów zmagających się z chorobą WZWB zachodzą również mocne zmiany hormonalne, które mogą objawiać się tworzeniem skóry pergaminowej, ginekomastii, a także wypadaniem owłosienia łonowego.

Jak dochodzi do zarażenia wirusem WZWB?

Najczęściej do zakażenia wirusem WZWB dochodzi drogami:

  • krwiopochodną – czyli w momencie kontaktu z krwią nosiciela wirusa HBV.
  • płciową – w przypadku kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Wirus HBV przenosi się w płynach ustrojowych.
  • okołoporodową – w momencie porodu, kiedy zakażona matka (nosicielka wirusa) zaraża noworodka.

Innymi możliwościami zakażenia się wirusem HBV jest wykonywanie zawodu narażonego na kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi np. pielęgniarka / lekarz, niezaszczepienie się przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, korzystanie z niesterylnego salonu kosmetycznego, fryzjerskiego, akupunktury itp., wykonywanie tatuażu w niehigienicznym salonie, współżycie z wieloma partnerami lub partnerkami, a także pobyt w więzieniu.

Jakie są objawy na skórze spowodowane wirusowym zapaleniem wątroby?

Najbardziej typowym objawem na skórze spowodowanym wirusowym zapaleniem wątroby jest zażółcenie skóry. Do innych zewnętrznych oznak problemów z kondycją wątroby możemy zaliczyć również:

  • pajączki naczyniowe,
  • silny świąd,
  • plamy wątrobowe,
  • siniaki,
  • skóra pergaminowa,
  • pokrzywka,
  • obrzęk stawów,
  • uniesiony czerwony i bolesny rumień na goleniach,
  • kępki żółte,
  • łatwe skaleczenia i utrudnione gojenie się ran.

Jak leczyć objawy skórne wywołane wirusowym zapaleniem wątroby?

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby objawów na skórze przede wszystkim należy działać szybko. WZWB można wyleczyć – pod warunkiem, że osoba zakażona skontaktuje się z lekarzem, który wdroży odpowiedni proces leczenia. W przypadku WZW B przewlekłego stosuje się leki przeciwwirusowe, które skutecznie ograniczają rozmnażanie się wirusa HBV we krwi pacjenta, spowalniają zmiany zapalne, włóknienia wątroby, a także zapobiegają pojawianiu się marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego. Tradycyjne leczenie wirusa WZWB powoduje również zanikanie objawów skórnych wywołanych tą chorobą. W przypadku podrażnienia lub suchości skóry lekarz może przepisać preparaty nawilżające lub leki na receptę.

Warto pamiętać, że w Polsce dostępne są szczepionki przeciwko WZWB, które gwarantują bezpieczeństwo i skutecznie uniemożliwiają zakażenie się. Coraz większy procent osób szczepi się również zapobiegawczo np. przed zabiegiem chirurgicznym.

Podobne wpisy