okladka-materialu-zaswiadczenie-o-szczepieniu-wzwb

Zaświadczenie o szczepieniu wzw b

Zastanawiasz się, czym jest zaświadczenie o szczepieniu WZW B? Najprościej rzecz ujmując, jest to dokument, który potwierdza przyjęcie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Taki typ zaświadczenia wystawiany jest w formie papierowej przez placówkę, w której dokonano zaszczepienia i w tym samym czasie dodawany jest również do historii szczepień pacjenta dostępnej w Internetowym Koncie Pacjenta – pacjent.gov.pl. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje dotyczące zaświadczenia o tym szczepieniu.

Czym jest zaświadczenie o szczepieniu WZW B?

Zaświadczenie o szczepieniu WZW B jest dokumentem potwierdzającym przyjęcie szczepienia przeciwko wirusowi HBV (Hepatitis B Virus) wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepionka przeciwko WZWB jest ogólnie dostępna i zalecana jako najskuteczniejsza metoda zapobiegania zakażeniu się wirusem.

Przyjęcie takiego rodzaju szczepionki składa się zazwyczaj z serii trzech dawek podawanych w określonym harmonogramie. Po zakończeniu serii szczepień można otrzymać zaświadczenie lub kartę szczepień, które potwierdzają, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko HBV. Zaświadczenie takie może być wymagane przy wykonywaniu niektórych zawodów, podczas podróży do niektórych krajów lub w innych okolicznościach.

Skąd wziąć zaświadczenie o szczepieniu wzw B?

Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZWB) są rekomendowane dla wszystkich osób w celu ochrony przed tą chorobą. Szczepionka przeciwko WZW B jest ogólnie dostępna i zalecana dla osób w różnym wieku, od niemowląt do dorosłych.

Zaświadczenie kierujące na szczepienie WZW typu B wystawiane jest przez Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Przed wydaniem takiego skierowania lekarz przeprowadza szczegółowe badanie kwalifikacyjne, które stanowi ocenę stanu zdrowia pacjenta i na jego podstawie wydaje zaświadczenie o istnieniu lub nie – przeciwskazań do wykonania szczepienia przeciw WZWB.wzwb

Skierowanie jest ważne do 30 dni od daty jego wystawienia. W przypadku uzasadnionego zdarzenia losowego uniemożliwiającego przyjęcia szczepienia w danym terminie skierowanie może zostać wystawione ponownie.

Zaświadczenie o przyjęciu szczepienia WZW B wystawiane jest w placówce medycznej lub przychodni, jednak jest również widoczne na IKP zaszczepionego pacjenta.

Kto może otrzymać zaświadczenie o szczepieniu WZW B?

Prośbę o skierowanie na szczepienie przeciwko WZWB może złożyć każda osoba, która obawia się zakażenia lub znalazła się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HBV. Z kolei zaświadczenie o szczepieniu wzw B otrzymuje osoba, która przyjęła wszystkie dawki szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Do najczęstszych czynników ryzyka zakażenia WZWB możemy zaliczyć:

  • czynność transfuzji krwi lub transplantacji narządów,
  • kontakt seksualny z różnymi osobami,
  • wykonywanie zawodu wysokiego ryzyka, czyli narażonego na kontakt z krwią i płynami ustrojowymi,
  • inwazyjne badania diagnostyczne,
  • wykonywanie tatuaży w niesterylnych salonach,
  • zabiegi kosmetyczne naruszające ciągłość tkanek oraz użycie przy nich niesterylizowanych narzędzi,
  • kontakt ze skażonymi, niejałowymi narzędziami chirurgicznymi oraz igłami,
  • uzależnienie od narkotyków dożylnych,

Osobami najbardziej narażonymi na zakażenie wirusem WZW typu B są:

  • współlokatorzy lub partnerzy mieszkający z osobą zakażoną,
  • osoby operowane chirurgicznie,
  • pracownicy szpitali, przychodni i laboratoriów medycznych,
  • personel pracujący w placówkach opiekuńczych osób starszych,
  • pracownicy zakładów psychiatrycznych lub zakładów dla osób umysłowo upośledzonych,
  • osoby korzystające z usług niesterylnych zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych oraz salonów tatuażu,
  • osoby uprawiające seks bez zabezpieczenia z wieloma osobami,
  • osoby uzależnione od narkotyków wstrzykiwanych dożylnie,
  • więźniowie w zakładach karnych.

Jak sprawdzić, czy mam szczepienie WZWB?

Aby mieć pewność, że przychodna odnotowała informację o przebytym szczepieniu, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta i wejść w zakładkę „Szczepienia”. W tym miejscu znajduje się zarówno historia szczepień dziecka, młodzieży oraz osób dorosłych.

Historia szczepień, czyli wszystkie informacje na temat przeprowadzonych szczepień ochronnych (w tym na WZWB), które zostały wykonane od dnia urodzenia dziecka są odnotowywane w karcie uodpornienia, elektronicznej karcie szczepień lub książeczce szczepień (czyli indywidualnej wewnętrznej dokumentacji medycznej pacjenta).

Duplikat zaświadczenia o szczepieniu WZW B

W przypadku zaginięcia lub zniszczenia książeczki szczepień personel przeprowadzający szczepienia ochronne w placówkach ochrony zdrowia może wydać duplikat na podstawie karty uodpornień. Jednak najszybszą metodą sprawdzenia wszystkich aktualnych szczepień jest zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta dostępnego na stronie pacjent.gov.pl. W zakładce „szczepienia” widnieją wszystkie szczepienia przyjęte na przestrzeni lat.

Zaświadczenie o szczepieniu wzw b wzór

Tutaj możesz pobrać wzór zaświadczenia o szczepieniu przeciwko WZWB – pobierz plik.

Podobne wpisy